Son mesaj - Gönderen: edise - Çarşamba, 20 Haziran 2018 18:48
Sitemiz 10 yılı aşkın bir süredir köyümüze hizmet vermekte. Sosyal ağlar kullanılmaya başlanalı cazibesi ilk yıllardaki gibi olmazsa bile bir arşiv görevi üslenmiştir. Bu hizmeti emek sarfederek acizene veriyor olsakta, mali sponsorlarımıza teşekkürü bir borçbiliriz. Yeni resimler ve köşe yazılarınzı gönderebilirsiniz.
BALLICA KÖYÜ
BALLICA KÖYÜ  (EDİŞE-İDİŞE)

               Gümüşhane’nin merkez köylerinden biri olan Ballıca Köyü şehir merkezine 30 km.uzaklıkta,Harşit çayının büyük kollarından biri olan (kovas deresi)nin iki yakasında iki mahalleden oluşan bahçesiyle meşhur şirin bir köydür.Eski adıyla halk arasında “İdişe” diye anılır.Bölgenin Pontus döneminde önemli bir merkez olduğu kalıntılardan anlaşılmaktadır.Kilisenin bayırı sarbiya ve demirçi dereleri bu döneme ait yerleşim yeri ve halen bu isimlerin söylendiği anıldığı, en önemlisi o döneme ait eski kalıntılara azda olsa raslanmaktadır.
Köy Osmanlı hakimiyetine Yavuz Sultan Selimin Çaldıran zaferi sonucu (1514) girmiştir.Köyümüzde 1850 yıllarında Ahmet Efendi adında bir Alimin bulunması ile Yine kendi adıyla anılan bir Medresenin varlığına kayıtlarda raslanmakda ve medresenin oyıllarda (181) talebesi var olması köyün önemine ayrıca bir değer katmıştır.Medrese Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar eğitim hizmetini devam ettirmiştir.
                Köyümüz Trabzon Araklı eski yaya yolu, yağmurdere geçit güzergahı üzerinde olması hasebiyle yolcuların  bakkal ve otel  ihtiyaçları nisbetınde ticaretide önemli sayılırdı. Çevre köylerin Değirmen ihtiyacını karşılayan Tarihi eskiye dayanan su değirmenlerinin varlığı önemli düzeyde idi.Buna bağlı olarak misafir perverliği misafir odaları, unutulmaz anılarıyla hala duyğu seli ile anlatılmakta. 1960 yıllarında başlayan göç furyasından köyümüzde nasibini almış çokda etkilenmiştir.İnsanlarımızın bir kısmı Erzurum hınısa daha sonra Marmara bölgesine yoğun bir şekilde,göç edilmiş, köyde yaşayanlarda aynı bölgeye uzun yıllara yayılarak yerleşmiştir.Tabi bu göç olayının ana nedeni geçimlerini seğladıkları toprakların yetersizliğidir. Bunu takiben sosyal ve ekonomik nedenler, köylülerimizi ülkemizinde ortak kaderi olarak, Avrupayı ikinci vatan edinmeye zorlamıştır.
              İnsanlarımız göç ettikleri yerlerde genellikle inşaatcılığı, özünde betonculuğu, daha sonraki zaman larda  ticareti,taşımacılğı, yakın yarihde ise memuriyeti uğraş ve hizmet aracı edinmiştir.                                                             Nufusu;
           Köyümüz 1960 larda 800 olan nufusu şimdilerde 100 civarına düşmüştür.Yaz aylarında yazlıkcı dediğimiz ğurbetçilerimizin gelmesiyle hayli bir nufus artışı ve canlılık kazandırmaktadır.
           İklimi; Karadeniz ve Doğu Anadolu iklim özelliklerini taşımakla birlikte karasal iklim hakim durumdadır.
             Gecim kaynağı,hayvan yetiştiriciliği ve tarım  alanlarından elde edilen ürünlerdir.Arpa,buğday çeşitleri!kartol,pakla,lahana ve sebzenin bir çok çeşiti&elma türleri, çevre köylerdeki adıyla (edişe elması-beyaz      elma)erik, armut, ahlet,kuşburnu, aluç,fişne,kereste dalında kavak. 
               Ulaşım ve enerji: İlk yıllarda geceleri aydınlatmada,çam ağacının yağlı olan türünden (çıra)ile sağlanıyordu,daha sonra gaz ocakları,fitilli gaz lambaları kulanılıyordu.  1979 yılında köyümüz elektriğe kavuşmasıyla bunlar malum nostaljı oldu. Haberleşmede tanıdık eliyle mektup,telgraf, tek merkezli telefon,şimdilerde her evde telefon 2007-ise cep telefonuyla sağlanmakta.Birde gurbetten gelenleri (müjdeleme)yoluyla haberleşme sağlanıyordu.Ulaşım önceleri kervan yoluyla sağlanıyordu.1952 yılında halk tabiriyle Topal Vali zamanında kazma küreklerle trafiğe uyğun yol açılmıştır. 1985 yılında yapılan genişletme ve stabilize çalışmalarıyla ulaşım rahatlatılmış daha sonraki yıllarda asfalt atılmıştır.Ançak yaylamızın yolu halen köye bağlanmamıştır.
                                            
             NOT;Önceki yıllarda karakovanda (fındık dallarıyla örülen tezekle sıvanan yuvarlak eni 50cm ,uzunluğu 120cm olan kovanlarda ) üretilen balın çokluğuyla BALLICA ismini almıştır.                          
 
 

MKPortal C1.2 rc1 ©2003-2008 mkportal.it