Son mesaj - Gönderen: edise - Çarşamba, 20 Haziran 2018 18:48
Sitemiz 10 yılı aşkın bir süredir köyümüze hizmet vermekte. Sosyal ağlar kullanılmaya başlanalı cazibesi ilk yıllardaki gibi olmazsa bile bir arşiv görevi üslenmiştir. Bu hizmeti emek sarfederek acizene veriyor olsakta, mali sponsorlarımıza teşekkürü bir borçbiliriz. Yeni resimler ve köşe yazılarınzı gönderebilirsiniz.
YEMEK KÜLTÜRÜMÜZ
Yemek Kültürümüz:
Halk kültüründe önemli bir yere sahip olan yemek kültürümüz uzun deneyimler sonucu kazanılmıştır . Kendi ürettiğini kendi tüketen halk bir besin maddesinden birçok yemek yapabilmiştir. Köyüzün halk mutfağını anlatırken geleneksellik taşıyan yönünü incelemeye çalıştık.

Yemek yapmasını çok iyi bilenlere ''keyveni'' denir. Düğünlerde, eğlencelerde yemeklerin yapımında bu kişiler çağrıdır. KeyveniIerin en ustasına ''baş keyveni'' denir.

Evin en önemli unsurlarından olan mutfakta eski tip evlerde (taş ev) ve eski zamanlarda tandır bulunmaktaydı. Yemekler burada pişirilir ,. Hatta mutfak oturma ve yatma için de kullanılırdı. Fakat son zamanlarda mutfakta sadece yemek pişirilmektedir .Ayrıca son yıllarda yapılan evlerde tandır bulunmamaktadır. Tandırın haricinde yemekler ''karaocak'' ta pişirilmektedir. İlk önce evin içinde olan bu ocak şimdilerde evin dışında bile     bulunmamaktadır.yemekler dandırda güveç (ğudu)ile veya bakır kablarda pişirilirdi.Eskilerin gelinleri şimdiki Abalar sabah namazına kalkar yatmazlardı evin diğer fertleri kalkana kadar tandırda yemekler pişmiş bir tekne lavaş yapılmış her şey hazır olurdu.tandıra yaklaşıp iskemlinin altına ayaklarını uzattıklarında yemeğin buğusu bacakları,kokusu burunlarını haşlardı hey gidi günler hey…             .                     .

Yemek yer sofrasında genel olarak bakır fakat kalaylanmış ''sini'' de veya büyük odun sinisinde iskemlinin üzerinde yenirdi. Aile üyeleriyle beraber yenilen yemek, kalabalık olma durumunda kadın ve erkek olmak üzere ayrı ayrı yenir. Yemeğe ilk oturan ve başlayan kişi ailenin reisidir .Aile fertleri aile reisi         yemeğe başlamadan yemek yiyemezler .
              
 

MKPortal C1.2 rc1 ©2003-2008 mkportal.it