Son mesaj - Gönderen: edise - Çarşamba, 20 Haziran 2018 18:48
Sitemiz 10 yılı aşkın bir süredir köyümüze hizmet vermekte. Sosyal ağlar kullanılmaya başlanalı cazibesi ilk yıllardaki gibi olmazsa bile bir arşiv görevi üslenmiştir. Bu hizmeti emek sarfederek acizene veriyor olsakta, mali sponsorlarımıza teşekkürü bir borçbiliriz. Yeni resimler ve köşe yazılarınzı gönderebilirsiniz.
YEMEKLERİMİZ VE TARİFLERİ
 MEŞUR YEMEKLERİMİZ1-MAYALI
2-HERLE
3-ĞAŞIL
4-LAZUT ÇORBASI
5-BORANI
6-ZİRON
7-BURMA
8-DEN PAKLA
9-GENDİME ÇORBASI
10-KARTOL HAŞLAMASI
11-KARTOL KAVURMASI
12-LAĞANA DOLMASI
13-LAĞANA TURŞUSU
14-KÜPTE ELMA
15-SOĞANLI BULGUR PİLAVI
16-KUYMAK
17- KATIK ĞAŞILI
18-ĞAVUT ĞAŞILI      
                           
YEMEK TARİFLERİ
 Borani; Ispanak, pancar ve dağlarda bulunan şifalı diye bilinen diğer otlardan, kabak ve şeker pancarından yapılır. Ispanak haşlandıktan sonra suyu sıkılır ayrı bir kaba konularak üzerine bolca yoğurt dökülür. Ayrı bir kapta tereyağ da soğanlar iyice pembeleşinceye kadar pişirilip üzerine dökülür.
 Erişte; Undan yapılan yufkalar ince ve eşit şekilde bıçakla kesilir. Kaynatılmış suda haşlanıp ayrı bir kaba alınır. Üzerine tereyağ ve şerbet dökülür.
 Evelik Dolması; Evelik dağlar da kendiliğinden yetişir, yaprakları uzun bir bitkidir. İnce çekilmiş kendime ayran veya su ile iyice haşlanır. Ayrı bir kaba alınarak soğumaya bırakılır. İçine süt veya ayran çökeleği katılarak el ile yoğurulur. Daha önce haşlanıp süzülen eveliğin içine dolma gibi sarılır. Tencerenin içine az miktarda kaynamış su ilave edilerek az bir miktar daha pişirildikten sonra servise sunulur.
 Ğayğana; Buğday unu ile yumurta ve yeşil soğan katılarak çırpılır. Tavada kızdırılan yağın içine tavanın tabanını kaplayacak kadar çırpılmış hamur dökülerek pişirilir.
 Herle Çorbası; Buğday unu tere yağ ile kavrularak üzerine sıcak su dökülür. Bu karışım kuşlanmayı önlemek için iyice karıştırılmalıdır. Pişince sıcak servis yapılır.
 Mantı; Yufkalar açılarak üst üste konulur. 2 veya 3 santim enin de kesilir. Daha sonra her bir parça nuska şeklinde tekrar kesilir ve kurutulmaya bırakılır. Makarna gibi suda haşlanarak suyu süzülür. Ayrı bir kapta yoğurt ile ezilmiş sarımsak iyice karıştırılıp üzerine dökülür. Tavada kızdırılan tereyağ mantının üzerinde gezdirilir ve sıcak olarak servise sunulur.
 Siron; Parmak eninde kesilen yufkaların kurutulduktan sonra ılık suda ıslatılarak güzelce sahana dizilir üzerine süzme ve tereyağı dökülerek yapılan bir tatlı çeşidi.
 Pancar Kavurması; Pancar suda haşlanır ve suyu elde iyice sıkılarak başka bir kaba alınır. Tavada kızdırılan tereyağına katılarak iyice kavurulur. Üzerine yumurta kırılıp servise hazır hale getirilir.
Katık ğaşılı;Yayıktan çıkan taze ayran,tencereye istenilen seviyede koyulur,kaynayınca ona katılaşıncya kadar un atılır kuş olmaması için sürekli karıştırılır,pişince kuymak gibi olur.Sonra kıylıya serilir üzerine eritilen tereyağı dökülür servise hazır olur.Tadı mayğoş olur.
 
 

MKPortal C1.2 rc1 ©2003-2008 mkportal.it