Son mesaj - Gönderen: edise - Çarşamba, 20 Haziran 2018 18:48
Sitemiz 10 yılı aşkın bir süredir köyümüze hizmet vermekte. Sosyal ağlar kullanılmaya başlanalı cazibesi ilk yıllardaki gibi olmazsa bile bir arşiv görevi üslenmiştir. Bu hizmeti emek sarfederek acizene veriyor olsakta, mali sponsorlarımıza teşekkürü bir borçbiliriz. Yeni resimler ve köşe yazılarınzı gönderebilirsiniz.
EDİŞE PAKLASI
 
Edişe Kurufasülyesi çevre köylerde bu isimle ün yapmış.Baklagillerden olan kuru fasulye tam bir protein deposudur.İçerdiği hayvansal olmayan protein ve lifli yapısı ile kırmızı etten bir eksiği bulunmayan kuru fasulye ve jetaryen beslenme için de bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Kurufasülye Çok sağlıklı bir besin olması yönünden Şüphesiz Sağlıklı beslenme listelerinde olmalıdır! Gıda uzmanları tüm bunlarla birlikte kuru fasulyenin sağlıklı beslenme diyetlerinde rahatlıkla tercih edilebilecek bir yiyecek olduğunun altını çiziyorlar.
 
En revaçta Türk yemeği olan, kimilerinin severek yediği bazense hor görülen Kuru fasulye sofralarımıza gelinceye kadar çok meşakkatli bir yoldan geçer. Birçok lüks restoranın vazgeçemediği çok özellikli bir ürün olan ve sadece bölgemizde yetişen edişe Fasulyesi arazinin kırık olması ve bölgenin makineli tarıma uygun olmaması nedeniyle çok zor şartlar altında üretilmektedir.Ekimine Mayıs ayının ilk haftasında  başlanan fasulyenin hasat mevsimi ağustosun son haftası ile eylül ayında gerçekleşir. Bu sürede yapılan tüm işlemler insan emeğine dayanmaktadır
Cinsiyete dayalı bir iş bölümünün görüldüğü fasulyenin üretiminde kadınların emeğinin daha çok olduğunu söylememiz onların hakkını vermemiz açısından yerinde olacaktır. Çapası, bitkinin zararlı otlardan ayıklanması, hasat mevsiminde tanelerinin ayıklanması, seçilmesi ve elek işleminin yapılması kadınlar tarafından yapılır. Eh erkeğe de sadece sulaması ve ürünün pazarlanması kalıyor. Fasulye ilk sulamadan sonra, çiçek döneminde her dört günde bir sulanmak durumundadır. İlk dört sudan sonra artık sulama süresi kademeli olarak uzatılır ve ürün 8 ile 12 sulamadan sonra hasat aşamasına gelir. Çok narin bir yapıya sahip olması nedeniyle ürünün ayıklanmasında kesinlikle makine kullanılamamaktadır. Bu ise ürünün elde edilmesinde harcanan emeğin ne kadar değerli olduğunun en önemli kanıtı olsa gerek. Tanıtımını yapmakta geciktiğimiz organik olarak üretilen fasulyemizi bazı yöreler bizden daha iyi tanıtmış bu gün ülkemizin bazı restorantlarında kuru fasulye yemeye gidenlerin sayısı çoğalmakta.
Türk mutfağının vazgeçilmez 'milli' yemeği kuru fasulyenin protein ve anorganik tuzlar bakımından da çok zengin olduğunu belirten gıda uzmanlar, bu önemli baklagilin kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğunu, sinirleri kuvvetlendirdiğini kaydediyorlar. Gıda uzmanları üzerinde önemle durulması gereken konunun, kuru bakliyatın pişirilmesi olduğunu belirtiyor. Çünkü dikkatli pişirilmezse vitamin ve mineral değerlerinde ciddi kayıplar meydana gelebiliyor. Kuru fasulyenin diğer bakliyatlarda olduğu gibi pişirmeden önce en az 8 saat suda bekletilmesi ve pişirirken de köpüğünün alınması gerekli olduğunu belirten uzmanlar, gaz yapmasının önüne geçmek için de şunu öneriyor: Bir gün suda bekletin! ''Baklagillerin gaz yapmasının önüne ıslatmayla geçilir. Çeşidine ve mevsimine göre değişen sürelerde yapılan ıslatmayla baklagillerdeki gaz yapıcı etken olagosakkaritler ıslatma suyuna geçer. Bir gün suda bekletilerek pişirilmelidir


 
 

MKPortal C1.2 rc1 ©2003-2008 mkportal.it